logo Jawa Dandy a Mosquito

   V patnácti dostanete řidičák a alespoň rok to musíte vydržet na padesátce. Nebo jste nenároční, zřejmě těm patnácti odrostlí, a nejdůležitější pro vás je nízké pojištění a malé provozní náklady. Následující řádky pro mne znamenaly čtyři roky zahřívání sedel těchto malých motocyklů. Zároveň uvádím, že se nejedná o motocykly zapůjčené výrobcem k testu.

   Jawa 50 Mosquito 585

Jawa 50 Mosquito
Technické údaje
Výrobce Jawa
Model 50/585 Mosquito
Motor TOMOS
Objem 48,77 ccm
Výkon 3,8 kW (7500 ot/min)
Točivý moment 4,7 Nm (7250 ot/min)
Převodovka 5-ti stupňová
Sekundární převod řetěz
Pohotovostní hmotnost    78 kg
Brzdy vpředu: kotoučová
vzadu: bubnová
Max. rychlost 75 km/h
   Jawa byla vyrobena v červnu 1995 a hned týden po opuštění týnecké továrny se podívala za polární kruh do Norska. Cestou mi ale žrala svíčky a odrušené koncovky. Použitím krátké gumové koncovky a svíčky NGK B9HS je po problémech. Pro mne bylo neobvyklé, že převodovka má mezi každým rychlostním stupněm neutrál, vyžaduje to cit a trpělivost. Některé série byly vybaveny pevnými plastovými blikači. Stačilo při procházení kolem neopatrně zavadit a tělo blikače se ulomilo. Doporučuji neshánět originál, ale použít jiný s odpruženou nožičkou. Ve snaze udělat motocykl co nejlevnější, byly použity tachometr a zadní lampa z velkých Jaw. ze stylu jízdy je odvislá životnost brzdových destiček přední kotoučové brzdy. Mně původní vydržely asi 8.000 km. Motor se musí mazat směsí. Olej používejte kvalitní (ne M2T), alespoň trochu synteticky "podepřený". Z našich je to Mogul TSF. Na tom je také závislá doba dekarbonizace. U mě to bylo po cca 12.000 km. Spotřeba paliva se pohybuje v rozmezí 2,5 - 3 l/100 km.
   Osobně Mosquito doporučuji jezdcům, kteří přemýšlí, mají cit a jsou technicky zruční. Pak už jen hraje roli sympatie ke vzhledu tohoto motocyklu a cena. Nový stojí 38.000,- Kč a ojetiny se pohybují kolem 20.000,- Kč.

   Dandy 50

Jawa 50 Dandy
Technické údaje
Výrobce Motor Jikov
Model Dandy 50
Motor SACHS
Objem 49,9 ccm
Výkon 2,6/4,1 kW (5700/7800 ot/min)
Točivý moment 5,5 Nm (7500 ot/min)
Převodovka 5-ti stupňová
Sekundární převod řetěz
Pohotovostní hmotnost 83 kg
Brzdy vpředu: kotoučová
vzadu: bubnová
Max. rychlost 85 km/h
Druhý z dvojice - Dandy - se začal vyrábět o rok později, tj. roku 1996 ve Vodňanech, v podniku Motor Jikov. Líbivý motocykl s licenčním motorem Sachs vytvořil mladý perspektivní kolektiv. Do dnešní doby prošel typ třemi inovacemi (stále k lepšímu) a podnik dvakrát změnil název. Tento stroj je schopen nahradit na našich silnicích dosluhující Pionýry a Simsony a nasadit tak určitou výšku laťky. Neviditelná ruka trhu je však neúprosná a mně je líto, že se výroba přesouvá do Týnce nad Sázavou. Na stroji jsem najel víc jak 20.000 km. Za tu dobu byly vyměněny dvě svíčky, praskla žárovka v hlavním světlometu, prasklo lanko plynu a spojky, byl vyměněn jeden řetěz a dvoje brzdové destičky, což je vlastně spotřební materiál úměrný počtu ujetých kilometrů. A tak než řeknu, že jsem jen občas kýchnul do pneumatik předepsaný tlak, lil olej, benzín a jezdil, musím prozradit, že jsem preventivně zapalovací cívku přemontoval pod sedlo. Dandy je příjemný motocykl, dobře pérující a s účinnou přední kotoučovou brzdou. Maximální rychlost 75 km/h při spotřebě kolem 2,6 l/100 km. motor je pružný a do určitého stoupání nevadne. Když Dandymu dáte co potřebuje a vyloženě ho netýráte, odmění se vám bezproblémovým provozem. Ti, co nejsou s výkonem spokojeni, si mohou pořídit kit Pollini a to už je něco jiného.
   V současné době se prodává Dandy Sport za 45.500,- Kč. Typ MJK se doprodává za 38.300,- Kč. Ojetý lze získat už od 20.000,- Kč.

   Dandy 50 Minarelli

Jawa 50 Dandy - Minarelli
Technické údaje
Výrobce Motor Jikov
Model Dandy 50 - MINARELLI
Motor Minarelli
Objem 49,7 ccm
Výkon 4,5 kW (8700 ot/min)
Točivý moment 4,2 Nm (8500 ot/min)
Převodovka 6-ti stupňová
Pohotovostní hmotnost 85 kg
Max. rychlost 90 km/h
ostatní údaje jako Dandy 50
Třetí, nejkratší a zatím poslední seznámení s Dandym se uskutečnilo letos na podzim. Týden jsem jezdil na vítězi čtenářské ankety o MOTOCYKL ROKU 99 v objemové třídě do 50 ccm - Dandy 50 s italským motorem Minarelli. Vzhledově se neliší od posledních provedení Sport. Dvoudobý, kapalinou chlazený motor má šest rychlostních stupňů a elektrický startér. Vyvažovací hřídel má na svědomí, že nejsou tolik cítit vibrace. Příjemnou změnou je vyvedení zámku řízení výše, takže odpadá šmátrání klíčkem kdesi u spodních brýlí.
   Motor se musí točit a ve spojení se šestistupňovou převodovkou, dobrými pneumatikami a účinnými brzdami jsem se moc hezky svezl. Maximální rychlost je v rozmezí 85 - 90 km/h. Za týden jsem najezdil málo přes 1.000 km a spotřeba vyšla přes 4 l/100 km. Kdybych se mohl vrátit do dob svých začátků, určitě bych šetřil, abych se v roce 2000 mohl vozit na nejlepší české padesátce. Momentálně je za 54.600,- Kč.

ČMN 17.března 2000